Czerwone wina powstają z czerwonych odmian winogron. Pomimo nazwy, w rzeczywistości kolor ich skórek jest granatowy lub czarny.
Jedne z najpopularniejszych odmian czerwonych winogron to m.in.: Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Syrah (Shiraz), Pinot Noir, Tempranillo, Sangiovese, Nebbiolo, Zinfandel (Primitivo), Carmenere, Malbec, Pinotage, Tannat, Grenache (Garnacha), Blaufrankisch (Kekfrankos), Nero d’Avola, Saperavi.
Po zebraniu i dokładnej selekcji winogrona są zgniatane przy pomocy młynka. Uzyskana miazga poddawana jest maceracji, dzięki której moszcz uzyskuje zawarte w skórkach barwniki i garbniki. Wszystko to ma wpływ na kolor i taniczność wina.
Białe wina powstają głównie z białych odmian winogron. Zdarza się jednak, że robione są również z czerwonych szczepów.
Jedne z najpopularniejszych odmian białych winogron, to m.in.: Chardonnay, Sauvignon Blanc, Riesling, Pinot Gris (Pinot Grigio), Pinot Blanc (Pinot Bianco), Gewurztraminer (Traminer), Muscat, Viognier, Gruner Veltliner, Verdejo, Albarino, Vermentino, Trebbiano, Furmint.
Po zebraniu i dokładnej selekcji winogrona są zgniatane przy pomocy młynka. Uzyskana miazga poddawana jest maceracji. Po zebraniu i selekcji winogron są one delikatnie wyciskane. Uzyskany moszcz poddaje się sedymentacji. Wina białe fermentują najczęściej w zbiornikach ze stali nierdzewnej, czasami w dębowych beczkach. Po zakończeniu fermentacji wino jest klarowane i filtrowane. Ostatnim etapem jest leżakowanie, które zazwyczej trwa kilka miesięcy i odbywa się w tankach lub rzadziej beczkach.
Różowe wina powstają z czerwonych odmian winogron. Proces produkcji wygląda podobnie jak w przypadku win czerwonych. Podstawową różnicą jest czas maceracji, czyli kontakt skórek z moszczem winogronowym. Trwa on o wiele krócej, od kilku do kilkunastu godzin. Po oddzieleniu soku od skórek, wino przelawane jest do kadzi stalowych i poddawane fermentacji.
Zazwyczaj wina różowe dojrzewają bardzo krótko i już po kilku tygodniach trafiają do butelek.
Dzięki temu wina o różowej barwie są lekkie, świeże i bardzo owocowe.
Wina musujące powstają zarówno z białych jak i czerwonych odmian winorośli. Najpopularniejsze z nich, to m.in.: Pinot Noir, Pinot Meunier, Chardonnay, Glera, Moscato Bianco, Pinot Bianco, Xarel-lo, Parellada, Macabeo (Viura).
Niewątpliwie, najsłynniejszym winem musującym jest Szampan (Champagne). Powstaje on metodą tradycyjną, zwaną też często metodą szampańską. Polega ona na wtórnej fermentacji wina w butelkach. Tą samą metodą produkowana jest hiszpańska Cava, włoska Franciacorta, ale też inne francuskie wina, takie jak Cremant i Limoux.
Copyright © 2022 Winnica